– Objęcie stanowiska prezesa Grupy Eastbridge nie oznacza, że rezygnuję z działalności w Grupie EM&F. Jako przewodniczący rady nadzorczej EM&F planuję poświęcać spółce około 40 proc. swojego czasu. Wraz z nowym prezesem – Maciejem Szymańskim – skupię się na ustaleniu długoterminowej strategii, potencjalnych przejęć oraz na strategii finansowania Grupy. Ponadto zajmę się rozwojem strategii oraz podnoszeniem wartości spółek nieruchomościowych z portfela Eastbridge w Polsce oraz w USA – powiedział Maciej Dyjas.

Eastbridge Sarl (Grupa Eastbridge) to prywatna spółka inwestycyjna z siedzibą w Luxemburgu, specjalizujący się w inwestycjach w aktywa związane z rynkiem dóbr konsumenckich oraz nieruchomości komercyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz nieruchomości w USA (Nowy Jork). Zarządza aktywami o wartości ponad 1,2 mld euro.

W Polsce, Eastbridge jest inwestorem strategicznym Grupy EM&F, jak również właścicielem jednego z największych graczy na rynku deweloperskim oraz zarządzania nieruchomościami – spółki Centrum Development & Investments (CDI), w której portfolio znajduje się kilkadziesiąt atrakcyjnych nieruchomości komercyjnych m.in.: domy towarowe Wars, Sawa, Junior i Smyk w Warszawie, CH Renoma we Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu.

Grupa Eastbridge rozpoczęła działalność na początku lat 90. Od tego czasu dokonała inwestycji w ponad 50 spółkach i przedsięwzięciach biznesowych (z czego 30 zostało już zakończonych), związanych z określonymi segmentami rynku, w których posiada szeroką ekspertyzę, tj. segmenty: dóbr konsumenckich, nieruchomości komercyjnych, mediów elektronicznych (TV), wód mineralnych i innych.

Wiele z tych inwestycji realizowanych było we współpracy z największymi światowymi partnerami, m.in. L’Oreal, LVMH, Eastman Kodak Company, Canal+, Bausch & Lomb Inc., Nestle, Inditex S.A., Sephora, Parfums Christian Dior S.A. Ponadto, Grupa Eastbridge zaangażowana jest w przedsięwzięcia typu start-up i venture-capital w segmentach bio-tech i bio-med.

Maciej Dyjas funkcję prezesa zarządu Grupy EM&F pełnił od 2004 r. W tym czasie spółka zanotowała wzrost liczby sklepów i punktów usługowych z 183 do 662, wzrost przychodów ze sprzedaży z 813,6 mln zł do 2,7 mld zł, wzrost zysku EBITDA z działalności podstawowej z 57,2 mln zł do 212,3 mln zł oraz wzrost zysku netto z działalności podstawowej z 26,8 mln złotych do 86,7 mln złotych.

W momencie wejścia na giełdę w 2004 r., dominującą spółką Grupy był Empik. Obecnie model biznesowy EM&F opiera się, poza Grupą Empik (kultura, rozrywka), na dywizjach: Smyk (produkty dla dzieci), Moda i Uroda (odzież i obuwie, kosmetyki, sport) oraz Szkoły Językowe. Grupę tworzy obecnie 19 spółek operacyjnych o profilu handlowym oraz NFI EMF jako spółka holdingowa.

Firma swoją działalność prowadzi na terenie Polski oraz na Ukrainie, w Rosji, Niemczech, Turcji i Rumunii. Na koniec 2009 r. operacje zagraniczne stanowiły 30 proc. przychodów Grupy EM&F.