– Jednak obserwowane na przełomie 2009/2010 ożywienie na handlowym rynku inwestycyjnym w Polsce, spowoduje uwolnienie źródeł finansowania dla części wstrzymanych inwestycji – dodaje.

Jak pokazuje najnowszy raport firmy doradczej Cushman & Wakefield „Rozwój rynku centrów handlowych w Europie”, tempo wzrostu powierzchni centrów handlowych w Europie znacząco zwolniło w 2009 roku i jest mało prawdopodobne, aby trend ten uległ odwróceniu jeszcze przed 2012 rokiem.

W raporcie czytamy, że 2009 rok charakteryzował się największym od prawie 15 lat spadkiem podaży nowej powierzchni centrów handlowych. Łącznie w 2009 roku oddano do użytku ok. 7,4 mln mkw. powierzchni najmu brutto, czyli o ok. 19 proc. mniej niż w 2008 roku. Zgodnie z prognozami w 2010 roku zostanie oddane do użytku ok. 6,1 mln mkw. powierzchni. W 2011 roku przewiduje się podaż na poziomie 5 mln mkw. i będzie to najniższy wynik w skali rocznej od siedmiu lat (spadek o 46 proc. w porównaniu z 9,3 mln w szczytowym okresie koniunktury w 2008 roku).

Rosja przyjmuje pozycję lidera. Do końca 2011 roku planowane jest w tam oddanie do użytku 2,5 mln mkw. powierzchni. Najbardziej odporny na kryzys okazał się rynek we Włoszech. Jak dotąd wśród projektów, których oddanie do użytku planowano na lata 2010-2015, wstrzymano jedynie 20 proc. W budowie we Włoszech pozostaje mln mkw. powierzchni. Aktywność deweloperska wyraźnie wzrosła we Francji. Obecnie buduje się tam ok. 880.000 mkw. powierzchni centrów handlowych. Największym projektem w Europie, którego oddanie do użytku planuje się na 2011 rok, jest położone przy Parku Olimpijskim w Londynie centrum handlowe Stratford City dewelopera Westfield, o pow. 186.500 mkw.

W 2009 roku Francja po raz pierwszy od 15 lat awansowała do pierwszej piątki krajów z najwyższym poziomem ukończonych centrów handlowych (na rynek weszło 530.000 mkw.). Rynek w Holandii także wykazał wysoki poziom ukończonych inwestycji. W ciągu 2009 roku łączna wielkość oddanej powierzchni wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do średniego rocznego poziomu podaży z ostatnich 10 lat.

Wg analityków Cushman & Wakefield, na wszystkich rynkach w Europie można wskazać wiele projektów, które jak się oczekuje, mają szansę na szybki powrót na rynek w okresie krótkoterminowym. W samej tylko Wielkiej Brytanii jest ok. 1,2 mln mkw. powierzchni w projektach, które zostały wstrzymane. Wraz z poprawą koniunktury gospodarczej oraz złagodzeniem kryteriów finansowania wznowienie takich inwestycji może znacząco podnieść wielkość podaży planowanej w okresie średnioterminowym. Zanim jednak pojawią się nowe projekty minie trochę czasu, co może oznaczać, że na niektórych rynkach wystąpi niedobór podaży w najbliższych 2-3 latach.