Z nowych placów zabaw będą mogły korzystać z nich dzieci z dziewięciu województw: dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W pierwszym roku akcji zbudowano piętnaście placów zabaw. W 2009 roku powstało dwadzieścia nowych placów. We wrześniu, po zakończeniu tegorocznej akcji, pojawi się 55 kolejnych. – Naszym celem jest wsparcie społeczności lokalnych, w których pracujemy i mieszkamy. Widzimy wielką potrzebę tworzenia kolorowych i bezpiecznych miejsc zabaw dla dzieci – informuje Marek Feruga, prezes Fundacji Muszkieterów, prezes Grupy Muszkieterów.

Partnerami akcji „Place Zabaw Muszkieterowie” są samorządy lokalne lub spółdzielnie mieszkaniowe. Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché, finansuje zakup i montaż urządzeń, a gminy lub spółdzielnie przygotowują i przekazują teren pod plac zabaw. Gotowy obiekt staje się własnością lokalnej społeczności. Place Zabaw Muszkieterowie powstają zarówno przy nowych, jak i starszych osiedlach, przy nowotworzonych terenach zielonych i lubianych przez mieszkańców parkach.

W ramach akcji „Place Zabaw Muszkieterowie” działa specjalna strona internetowa www.placezabaw.muszkieterowie.pl. Prowadzone są na niej odpowiednio dwa konkursy: „Zagłosuj na zdjęcie dziecka” oraz „Zagłosuj na swoje miasto”. W pierwszym internauci, głosując za pośrednictwem sms’ów, wybierają najlepsze zdjęcie dziecka z Placu Zabaw Muszkieterów. Drugi konkurs skierowany jest do mieszkańców miast, w których są sklepy Intermarché i Bricomarché. Nagrodą jest plac zabaw dla miejscowości, która zdobędzie największą liczbę głosów. W ubiegłorocznej edycji konkursu „Zagłosuj na swoje miasto” plac zabaw dla swojego miasta wywalczyli mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego.