Gorzowianie pamiętają jeszcze pożar Gomadu przy ul. Mickiewicza w nocy z 20 na 21 października 2007 roku. Teraz zostanie ono zastąpione centrum handlowym – przypomina gazeta. – Będzie się składało z trzech budynków. Pierwsze dwa skończymy w tym roku – mówi szef ekipy Roman Falkowski. Inwestorem jest firma MPM ze Szczecina.

Mieszkańcy Gorzowa cieszą się, że wreszcie coś w tym miejscu zaczyna się dziać. – Często robię zakupy w Lidlu, który jest po sąsiedzku, i zastanawiałem się latami, czy ktoś wreszcie zagospodaruje tę ziemię. To ciekawa lokalizacja, choć bogatych ludzi tu niewielu – mówi Tadeusz Maciejak, mieszkaniec miasta.

W artykule czytamy jednak, że to nie koniec handlowych inwestycji w Gorzowie. Zgodnie z zapowiedziami lada tydzień powinna ruszyć zawieszona od ponad roku budowa największej w regionie galerii Nova Park na Zawarciu. Tutaj będzie 155 sklepów, punktów handlowych i kawiarni, a do tego kręgielnia i dwa markety oraz parking na ponad 90 samochodów (w przyszłości także hotel na 130 pokoi). Jednocześnie inwestycja ta jest wielką nadzieją dla całej dzielnicy, bo po pierwsze: ma zaoferować nawet 1 tys. miejsc pracy, a po drugie: przyciągnie ludzi, tchnie w zapomniane Zawarcie nowego ducha.

Gorzów Wielkopolski to miasto na prawach powiatu w województwie lubuskim. Położone jest w odległości 130 km o Poznania, a także Berlina, 80 km od Frankfurtu. Liczba mieszkańców przekracza 125000 (na 30.09.2009). Stopa bezrobocia wynosi tu 7,6 proc., co przekłada się na ponad 4400 mieszkańców nie posiadających pracy (stan na grudzień 2009).