Taką decyzję spółka Netto podjęła po kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową, która wykazała, że niektóre tzw. bezpieczne nakrętki, stosowane w opakowaniach Kreta, nie zawsze spełniają swoją funkcję, w konsekwencji czego dostęp do żrącej substancji może być nie w pełni zabezpieczony. Umowa zawarta przez spółkę z producentem Kreta nakładała na niego obowiązek zabezpieczenia opakowań przed przypadkowym otwarciem, np. przez dziecko.

Sprzedawany w sieci Netto środek chemiczny Kret posiadał wszelkie wymagane przez prawo certyfikaty, dopuszczające go do sprzedaży. Inspekcja Handlowa dotąd nie miała zastrzeżeń do sposobu jego ekspozycji  na półkach sklepów. „Jednakże, w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych klientów, po wspomnianej kontroli Inspekcji, postanowiliśmy w trybie natychmiastowym wycofać produkt z sieci Netto” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sławomira Nitka, wicedyrektora Netto sp. z o.o.

9 kwietnia 2010 roku w sklepie Netto przy ul. Wyszyńskiego w Stargardzie Szczecińskim miał miejsce incydent z udziałem 2,5 letniego chłopca. Dziecko zdjęło z półki Kreta – preparat do udrażniania rur i samodzielnie otworzyło butelkę, połykając granulki. Natychmiast trafiło do szpitala na oddział intensywnej terapii, wciąż jest w ciężkim stanie.

W związku z tym zdarzeniem firma Netto rezygnuje ze sprzedaży środka Kret we wszystkich 187 sklepach swojej sieci w Polsce. Producentem środka jest Global Cosmed Group, która zrzesza powiązane kapitałowo i organizacyjnie firmy kosmetyczne. Oferta Grupy obejmuje wyroby kosmetyczne i środki czystość wykorzystywane w gospodarstwie domowym.