W czasie gdy hala dawnych Kupieckich Domów Towarowych znika w oczach, nowe centrum handlowe przy ul. Marywilskiej jest już na wykończeniu. To właśnie tam mają się przenieść sprzedawcy z dawnego Jarmarku Europa.

– Zakończenie budowy planujemy na 15 lipca. Jest to termin bardzo krótki, ale realny – zapowiada Cezary Bunkiewicz, prezes stowarzyszenia Kupiec Warszawski, które buduje hale. W połowie lipca ma być gotowych sześć hal, pasaż handlowy, parking na trzy tysiące aut i wreszcie dwa tysiące miejsc pracy. Problemem jest jednak wciąż niewielka liczba chętnych do wynajęcia miejsca w hali na Białołęce. – Mamy obsadę na 40 procent. To nas trochę martwi, ale wiemy, że kiedy oddamy halę do użytku na pewno się to zmieni – twierdzi Bunkiewicz.

Wielu kupców ze stadionu wcale nie ma zamiaru przeprowadzać się na Marywilską. Przeciwnicy mówią, że lokalizacja jest, łagodnie mówiąc, nienajlepsza. Niezbyt zachęca także czynsz – 100 złotych za metr kwadratowy. – Miejsca są za drogie – mówi jeden z handlarzy.

Wkrótce handlarze będą musieli całkowicie opuścić okolice budowy Stadiony Narodowego. – Oficjalną umowę mamy do końca czerwca. Ale staramy się poprosić decydentów, żeby jeszcze troszeczkę być dłużej – wyjaśnia Bunkiewicz.

Janusz Kubicki, wiceprezes Narodowego Centrum Sportu, nie daje jednak złudzeń. – Przynajmniej pierwsze części terenu muszą być przekazane do dyspozycji NCS w terminie. Na pewno nie ma mowy o przedłużaniu umownego terminu – mówi twardo.

Kupcy muszą się spieszyć, tym bardziej, że konkurencja nie śpi. W okolicach Warszawy powstają kolejne centra handlowe. Jeden z inwestorów właśnie dostał pozwolenie na budowę czterech hal w okolicy Ożarowa. Pierwsze mają być gotowe pod koniec roku.