Pracownia jubilerska Marka Urbanowicza to interes rodzinny, prowadzony przez trzy pokolenia od 50 lat. Jubiler, poza Galerią Niwa, posiada jeszcze dwie lokalizacje: w Oświęcimiu przy ul. Powstańców Śląskich 1 oraz w Wadowicach przy ul. Putka 2.

Budowa Galerii Niwa rozpoczęła się w lipcu 2008 roku. Całkowita wartość projektu to około 70 mln zł. Najemcami są m.in.: Carrefour, Mix Electronics, Reserved, Cropp Town, House, Mohito, Oxide, Komputronik, Drogeria Natura, Orange, Era GSM, Play, Kolporter, salon Mody Męskiej,Wojas, Altero, Salon kosmetyczny Estetica, restauracja Hammurabi i Coffee Travel.

Galeria Niwa jest pierwszym nowoczesnym kompleksem handlowo-rozrywkowym w Oświęcimiu i regionie. Jest zlokalizowana na 3-hektarowej działce położonej przy ulicy Powstańców Śląskich 1, w odległości zaledwie około 2 kilometrów od centrum Oświęcimia.

Centrum handlowe o całkowitej powierzchni wynoszącej około 9 700 mkw. składa się z budynku piętrowego. Znajduje się w nim hipermarket Carrefour (5 000 mkw.) oraz pasaż handlowy o powierzchni 4 700 mkw., w którym działa około 40 sklepów. Dla klientów zmotoryzowanych stworzony został parking podziemny z 312 miejscami postojowymi oraz parking naziemny ze 155 miejscami.

Firma Master Management odpowiada za wynajem centrum handlowego, a po jego oddaniu do użytku będzie nim zarządzać. Projekt centrum handlowego został przygotowany przez BORM_projekt Sp. z o.o., a generalnym wykonawcą jest Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego BUDUS SA.