Jak dowiadujemy się z raportu firmy Colliers International, w I kwartale 2010 roku na rynek nowoczesnej powierzchni handlowej dostarczono ponad 117 tys. mkw., zwiększając tym samym całkowite zasoby w Polsce do 7,7 mln mkw. Największym projektem ukończonym w I kwartale był Port Łódź, którego powierzchnia najmu brutto wynosi 100 tys. mkw. pow. IKEA będąca częścią tego projektu została otwarta jeszcze w 2009 roku. Do użytku oddano również Galerię Jastrzębie w Jastrzębiu Zdroju, MetropolDom i Wnętrze w Warszawie oraz Zgorzelec Plaza w Zgorzelcu.

W budowie znajduje się obecnie około 525 tys. mkw., z czego 320 tys. mkw. ma trafić na rynek w tym roku. W pierwszym kwartale rozpoczęła się budowa Morskiego Parku Handlowego w Gdańsku (40 tys. mkw.) oraz rozbudowa Galerii Echo w Kielcach (41,5 tys. mkw.). Na II kwartał deweloperzy zapowiedzieli rozpoczęcie budowy kilku projektów, m.in.: Galerii Leszno, Galerii Ostrovia i Parku Handlowego Europa Centralna w Sośnicy.

Ze względu na mniejszą liczbę projektów wchodzących w fazę budowy, w ciągu najbliższych dwóch lat rynek powierzchni handlowych będzie się rozwijał z mniejszą dynamiką. Ograniczona podaż sprzyjać będzie wynajmującym i w dłuższej perspektywie wpłynie na wzrost stawek czynszu.
Po okresie zastoju w 2009 roku, możemy spodziewać się wzrostu liczby transakcji na rynku inwestycyjnym, których przedmiotem będą najlepsze obiekty handlowe lub port folia centrów handlowych.

Wcześniej firma Colliers International przeprowadziła pierwszą edycję globalnego badania nastrojów inwestorów aktywnych na rynku nieruchomości. Aż dwie trzecie badanych przedsiębiorców deklaruje chęć powiększenia swojego portfela inwestycyjnego w ciągu 12 miesięcy.