Plac zabaw działa pod gołym niebem. Patio jest położone w samym sercu Portu Łódź, w miejscu, gdzie łączą się i przenikają trzy strefy aranżacji: góry, las i ocean. Na powierzchni 7.000 mkw. umieszczono ławeczki, kawiarniane stoliki i zieleń. Podobnie jak na miejskim skwerze, można tu odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi, napić się kawy. Na Patio znajduje się scena otoczona fontanną, która na co dzień umilać będzie czas spędzony razem z rodziną, a podczas wyjątkowych wydarzeń będzie się ona zmieniać w centrum wydarzeń.
 

Inwestorem i deweloperem projektu Port Łódź jest Inter IKEA Centre Polska S.A., należąca do grupy IKEA. Firma istnieje na polskim rynku od 1988 roku. Podstawowym celem jej działalności jest przygotowanie, realizacja i kompleksowa obsługa własnych inwestycji komercyjnych. Obok IKEA w należących do IICP centrach handlowych można znaleźć liczne sklepy oferujące zróżnicowany asortyment. Obecne są przede wszystkim znane i renomowane marki oferujące produkty wyposażenia wnętrz oraz firmy odzieżowe. IICP jest obecnie właścicielem siedmiu centrów handlowych: w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach oraz dwóch w Warszawie. Obecnie firma pracuje nad projektem pierwszego w Polsce miasteczka handlowego Bulwary Poznańskie oraz prowadzi prace koncepcyjne związane z budową centrów handlowych w Lublinie i Rzeszowie.

IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w 2009 odwiedziło około 16 milionów Klientów. Sklepy IKEA oferują rozwiązania ułatwiające codzienne życie w domach wielu ludzi. 9500 produktów wyposażenia wnętrz dostępnych jest „od ręki” pod jednym dachem. Asortyment IKEA skierowany jest do dużej liczby ludzi z ograniczonymi dochodami i żyjących często na niewielkiej powierzchni mieszkalnej.