„Dzięki nowym terminalom, instalowanym przez Polskie ePłatności, zbliżeniowo będą mogli płacić nie tylko klienci w dużych sieciowych sklepach, ale też w mniejszych punktach handlowo-usługowych. Jest to ważny krok w rozwoju tej technologii i kamień milowy w popularyzacji płatności bezgotówkowych na skalę krajową” – mówi Sebastian Krzyk, szef departamentu sieci akceptacji polskiego oddziału MasterCard Europe.

Karty zbliżeniowe w technologii PayPass pozwalają na dokonywanie płatności niskokwotowych, nie przekraczających 50 zł bez konieczności przekazywania karty sprzedawcy i podawania kodu PIN czy składania podpisu. Kartę, bądź urządzenie wyposażone w technologię PayPass wystarczy zbliżyć do odpowiedniego terminala i poczekać na potwierdzenie transakcji. Płatności powyżej kwoty 50 zł również są dokonywane zbliżeniowo, wymagają jedynie potwierdzenia kodem PIN.

Technologia MasterCard PayPass może być dodana do każdego rodzaju kart, czyli do kart kredytowych, debetowych oraz kart przedpłaconych. Można ją również zainstalować w takich urządzeniach jak: zegarek, naklejka na telefon, czy breloczek i wykorzystywać jako instrument płatniczy.

Obecnie w Polsce karty wyposażone w technologię PayPass wydają banki: BZ WBK, ING Bank Śląski, Alior Bank, mBank, Multibank, Citi Bank Handlowy, Invest Bank, Polbank, Deutsche Banki
i Bank Millennium, a kolejne pracują nad wprowadzeniem tego rozwiązania do swojej oferty.

Karty PayPass są akceptowane m.in. w restauracjach McDonald’s, księgarniach EMPIK, sklepach Żabka, a także w sieci kawiarni CoffeeHeaven, salonikach prasowych Kolporter, na stacjach paliwowych Shell i w innych punktach.