– Kiedy obejmowałem kierowanie Tesco, miałem plan rozwoju Tesco wokół klientów. Chciałem, by sieć stała się numerem jeden w Wielkiej Brytanii. W planach było również znalezienie nowego trwałego źródła wzrostu w kategorii produktów nieżywnościowych, w usługach oraz w ekspansji międzynarodowej – mówi Terry Leahy. – Czuję, że moja misja jest na ukończeniu – dodaje.

Sprzedaż Grupy Tesco w minionym roku wyniosła 51,8 mld funtów, notując wzrost o 11,1 proc. względem roku 2008. Firma prowadzi obecnie ponad 3260 sklepów w 13 krajach (Wielka Brytania, Irlandia, Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Malezja, Tajlandia, Korea Południowa, Japonia, Turcja, Chiny i USA). Tesco zatrudnia ponad 450 tysięcy pracowników na całym świecie i jest jedną z trzech największych międzynarodowych sieci detalicznych.

Początki Tesco na świecie sięgają lat dwudziestych. Pierwsze etapy rozwoju Tesco można by porównać do początków kariery Johna Rockefellera w Stanach Zjednoczonych. Jack Cohen również zaczynał skromnie, jednak wytrwałość i konsekwencja w działaniu pozwoliły mu założyć firmę, która w krótkim czasie stała się liderem na rynku brytyjskim. 84 lata temu, czyli w roku 1919, po powrocie z I Wojny Światowej, gdzie służył w Królewskim Korpusie Lotniczym, Jack Cohen uczynił pierwsze kroki ku stworzeniu własnej firmy handlowej. Zainwestował swój żołd w wysokości 30 funtów w tanie produkty spożywcze NAAFI, które później sprzedawał na straganie w dzielnicy Londynu East End. Dochód, jaki uzyskał pierwszego dnia, wynosił 1 funt, a dzienny obrót – 4 funty.
 

W Polsce pod marką Tesco działa obecnie 327 sklepów, 26 stacji benzynowych oraz 3 centra dystrybucyjne. Do sieci należy ponadto 30 supermarketów Savia. W naszym kraju brytyjski koncern zatrudnia ponad 28 tys. pracowników. W roku finansowym 2007-2008 obroty grupy Tesco przekroczyły 8,1 mld złotych.