Ceny gruntów spadły nawet do poziomu 500-700 zł za mkw.

Po pierwsze ceny zdecydowanie się obniżyły, chociaż trudno tu mówić o średnim poziomie dla całej Polski bo za każdym razem są to kwestie lokalnych rynków. Najwyższe ceny które dochodziły do 1000-1500 zł za mkw. spadły nawet do poziomu 500-700 zł za mkw. Oczywiście mowa tu o dużych miastach , takich, gdzie konieczna i możliwa jest zabudowa wielopoziomowa. W mniejszych ośrodkach ceny te wahają się od 200 do 500 zł/mkw. Co ciekawe nabywcami działek pod centra handlowe są z reguły polscy deweloperzy podczas gdy zagraniczni mają wyraźną niechęć do inwestowania w grunty. Kto ma rację dowiemy się za 2-3 lata.

Druga istotna zmiana to dostępność terenów. Dziś zdecydowanie podaż przewyższa popyt, co zwłaszcza widać w wielu nierozstrzygniętych przetargach na grunty miejskie gdzie zabrakło chętnych do kupowania. Ponadto wielu deweloperów, którzy wcześniej zabezpieczyli działki, poszukuje dziś partnerów, najchętniej finansowych, aby osiągnąć wymagany poziom kapitału własnego potrzebny do rozpoczęcia finansowania inwestycji. Na razie takie podejście rzadko kończy się sukcesem. Często bowiem grunty kupowane były bardzo drogo, a dziś ich wartość drastycznie spadła.

I wreszcie zmienił się charakter zawieranych transakcji nieruchomościowych. Mamy teraz zdecydowanie mniej chętnych do nabywania terenów inwestycyjnych, zwłaszcza, że proces deweloperski liczy się w latach, a dziś trudno powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja rynkowa za 2-3 lata. Jest oczywiście na rynku kilka firm szukających okazji. I te się zdarzają, ale bardziej w odniesieniu do możliwości zakupu gotowego obiektu niż działek. Taka sytuacja zdarza się na przykład wtedy, gdy zamknięty fundusz kończy działalność i musi sprzedać cała inwestycję. Zdecydowanie mniej jest natomiast możliwości zakupu samych gruntów po okazyjnej cenie.