Szwedzka sieć sklepów meblowych Ikea zamierza umocnić pozycję w naszym kraju. Ikea zakupiła w Polsce kilka działek. Zależnie od potencjału miasta planuje w najbliższych latach otwierać większe lub mniejsze sklepy. Od początku lat 90. szwedzka grupa zainwestowała w Polsce około 5 mld zł. Z kolei plan na najbliższe pięć lat przewiduje wydatki inwestycyjne rzędu 5–6 mld zł.

Ikea ma w Polsce obecnie osiem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 16 milionów klientów. Ponadto, poprzez firmę Inter Ikea Centre Polska, buduje i zarządza sześcioma Parkami Handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego znajduje się regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.

Po koniec roku finansowego 2009 na świecie istniało 267 sklepów Ikea w 25 krajach, oferujących wszystko dla domu pod jednych dachem. W zeszłym roku sklepy Ikea odwiedziło 590 milionów klientów.

Szwedzki koncern to nie tylko siec sklepów. To również inwestor i deweloper centrów handlowych, poprzez spółkę Inter Ikea Centre Polska SA. Firma istnieje na polskim rynku od 1988 roku. IICP jest obecnie właścicielem siedmiu centrów handlowych: w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach oraz dwóch w Warszawie.