Galeria handlowa powstanie w miejscu wybudowanej w 1868 roku Fabryki Makrum. Obiekt uległ poważnym zniszczeniom, zwłaszcza w czasie II wojny światowej, ale nadal stanowi istotny element bydgoskiej architektury miejskiej.

– Teraz dzięki architektom z JSK przywrócimy tak ważnemu fragmentowi Bydgoszczy jego pierwotny wymiar – mówi dla lokalnego dziennika prezes Makrum, Rafał Jerzy. – Nie jest sztuką całkowite zniwelowanie starej zabudowy i postawienie nowego obiektu. Sztuką jest utrzymanie i wyeksponowanie tego, co w starych budynkach wartościowe i działa na nasze emocje. Dlatego architekci będą zwracać uwagę na detale starych zabudowań fabrycznych i ich wyposażenia. To one stworzą klimat galerii, w której klienci nie tylko zrobią zakupy, ale też poczują, że są w miejscu szczególnym, ponadczasowym – wyjaśnia prezes.

Galeria zostanie stworzana na terenie o powierzchni 96 mkw. Część usługowo-handlowa ma obejmować około 70 mkw. Znajdą sią tam sklepy, restauracje, kawiarnie, punkty usług, market budowlany i supermarket spożywczy. Będzie z nich można korzystać w 2013 roku.

JSK jest firmą architektoniczno-projektową. W swojej działalności koncentruje się na kreowaniu obiektów komunikacyjnych (porty lotnicze, dworce kolejowe) oraz galerii handlowych, budynków biurowych i hoteli.