Planowana na 2010 rok nowa podaż będzie znacznie mniejsza od tej dostarczanej na rynek w latach poprzednich. Na druga połowę 2010 roku planowane jest oddanie pierwszej fazy centrum handlowego King Square przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Druga faza tego obiektu planowana jest na pierwszą połowę 2011 roku. Całkowita powierzchnia projektu ma docelowo wynieść 32 tys. mkw.

Na kolejne lata planowane jest ukończenie kilku nowych projektów zarówno lokalnych jak i międzynarodowych inwestorów.

Firma Neiver Polska planuje rozpocząć w czerwcu 2010 budowę obiektu pod nazwą Futura Park, na który będzie się składał outlet oraz park handlowy. Całkowita powierzchnia najmu to 40,3 tys. mkw. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Krakowie. Oddanie inwestycji planowane jest w sierpniu 2011 roku.

W pierwszym kwartale 2011 roku firma Mayland Real Esteta planuje rozpoczęcie budowy centrum handlowego Serenada w północnej części miasta. Projekt ma być ukończony do końca 2012 roku, a całość powierzchni najmu to 40 tys. mkw.

Przy ulicy Zakopiańskiej rozpoczęto prace budowlane nad centrum zaopatrzenia hurtowego Makro, zaś na rok 2011 zaplanowana jest rozbudowa centrum handlowego M1 do 54 tys. mkw. Rozbudowę rozpoczęła również IKEA, która powiększy swój obiekt o 16 tys. mkw.

Dodatkowo firma Arge Nieruchomości planuje wybudowanie parku handlowego o powierzchni około 30 tys. mkw przy ul. Kamieńskiego.

Największy udział w krakowskim rynku powierzchni mają centra trzeciej i czwartej generacji: Bonarka City Center, Galeria Krakowska, Galeria Kazimierz oraz Kraków Plaza. Znaczny udział w podaży mają również centra handlowe drugiej generacji, w których hipermarket zajmuje nawet do 40 proc. powierzchni, a pozostała część zajmowana jest przez galerię handlową. Te obiekty stanowią w Krakowie 25 proc. wszystkich centrów handlowych w mieście: Tesco, CH Krokus, CH Czyżyny. Sektor DIY i wyposażenia wnętrz jest w Krakowie reprezentowany głównie przez sieci: Ikea, Castorama, Leroy Merlin, Praktiker.

Natomiast centra outletowe i parki handlowe jeszcze nie weszły na krakowski rynek. Ma się to jednak zmienić – dwóch deweloperów planuje realizację tego typu obiektów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Zabytkowe centrum Krakowa stanowi bardzo atrakcyjną lokalizację handlową. Z uwagi na dużą liczbę turystów, wzmożony ruch pieszych oraz jakość dostępnych powierzchni w tutejszych kamienicach, które spełniają wymogi najemców, wielu z nich poszukuje lokali właśnie w tym obszarze miasta. Są to inwestorzy prywatni oraz duże sieci handlowe, zarówno te popularne: Promod, Douglas, Sephora, Reserved, KFC, Vero Moda, jak i ekskluzywne; Max Mara, Pollini, Swarovski. W obrębie centrum miasta zlokalizowane są również odziały wielu banków między innymi: HSBC, Deutche Bank, BZWBK, Peakao SA, PKO BP, City Bank Handlowy, Alior Bank.

Spowolnienie gospodarcze oraz mniejszy popyt na powierzchnie handlowe spowodował w całej Polsce spadek stawek czynszów o około 15-20 proc. Deweloperzy w pierwszym kwartale 2010, podobnie jak i w roku 2009, byli bardziej elastyczni w negocjacjach. Najemcy mogli liczyć nie tylko na zwolnienia z czynszów, ale również na częściowe pokrycie przez dewelopera kosztów aranżacji. Sytuacja ta nie dotyczyła popularnych obiektów handlowych.