Najdroższym krajem w całej Unii okazała się Dania, która przekroczyła średnią unijną o 40 proc. i miała przy tym najwyższy poziom cen żywności i napojów bezalkoholowych w 2009 roku. Irlandia Finlandia, Luksemburg, Austria, Belgia, Niemcy oraz Francja wahały się pomiędzy 10 a 30 proc. powyżej średniej europejskiej. Włochy, Cypr, Szwecja i Grecja powyżej 10 proc., natomiast Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania, Słowenia, Malta i Portugalii do 10 proc. poniżej średniej 27 państw. Łotwa, Słowacja, Estonia, Węgry, Czechy i Litwa utrzymywały poziom cen żywności i napojów bezalkoholowych od 10 do 30 proc. poniżej średniej, podczas gdy Bułgaria, Rumunia oraz Polska były aż 30 – 40 proc. poniżej średniej.

Wyniki odnoszą się do badań żywności, napojów i cen tytoniu obowiązujących w 37 europejskich krajach biorących udział w badaniu. Badanie przeprowadzono na ponad 500 porównywalnych produktach. Jak wynika z badania poza UE najtaniej jest w Macedonii (połowa średniej unijnej, czyli jeszcze taniej niż w Polsce), zaś najdrożej w Norwegii.

Ze szczegółowej analizy wynika, że w Polsce można kupić najtaniej w całej UE mięso i wędliny oraz nabiał i jajka. Jeżeli wziąć pod uwagę chleb i zboża, to o kilka procent taniej niż w Polsce jest w Bułgarii. Wyroby tytoniowe są tak jak inne produkty jednymi z najtańszych na tle państw UE. Taniej zakupy w tej branży można jedynie zrobić w Bułgarii i Rumunii. Polska traci natomiast pozycje prowadzącego, jeśli chodzi o napoje alkoholowe: najtaniej jest w Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii i na Węgrzech. Najdrożej jest w Finlandii, Irlandii, Szwecji oraz Danii. W Polsce ceny alkoholu są niższe o 11 proc. niż średnio w UE – wynika ze statystyk Eurostatu.