Działania prowadzone przez policjantów Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji będą stanowić spójny program edukacyjny pod hasłem „Wyślij złodzieja na urlop”. Jego celem jest uświadomienie osobom odwiedzającym Arkadię, jaką rolę w kwestiach zapobiegania kradzieżom kieszonkowym odgrywają świadome zachowania klientów. – Naszym marzeniem jest, by złodzieje kieszonkowi nie mieli co robić w miejscach takich jak np. Arkadia. Jest na to szansa – gdy wszyscy będziemy zwracać należytą uwagę, by nasze rzeczy były bezpieczne, nawet w ferworze zakupów – mówi naczelnik Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, mł. inspektor Bogdan Krzyszczak.

Istotą akcji prowadzonej na terenie Arkadii jest przypomnienie klientom, jak ważna jest wzmożona czujność w trakcie robienia zakupów. – Zdarza się nam pozostawiać na oparciu krzesła wierzchnie okrycie z dokumentami, pieniędzmi i kartami kredytowymi, co może prowokować kieszonkową kradzież. Przed tym przestrzegają nasi policjanci, wręczając klientom ulotki ze wskazówkami, czego należy się wystrzegać – dodaje inspektor Krzyszczak.

Policja szacuje, że w wyniku zeszłorocznej edycji akcji, prowadzonej w środkach komunikacji miejskiej, na dworcach, lotnisku, w lokalach gastronomicznych oraz w Arkadii, kieszonkowa kradzież na terenie Śródmieścia spadła o ok. 40 procent, kieszonkowcy unikają bowiem miejsc nagłośnionych jako szczególnie patrolowane.

Naklejki i ulotki, dystrybuowane przez nieumundurowanych policjantów na terenie centrum, mają pełnić funkcję informacyjno-edukacyjną, a sednem działań operacyjnych będzie zwracanie uwagi klientom, aby nie pozostawiali rzeczy osobistych bez opieki. Dodatkowo w obecnej akcji nacisk zostanie położony na chronienie dokumentów przed kradzieżą. Akcja potrwa do końca sieprnia.