Koszty rekompensaty pokrywa serwis Ceneo.pl. Do programu zaproszone zostały tylko te sklepy internetowe, które mają odpowiednio dużą liczbę „Zaufanych opinii”, dzięki czemu Ceneo.pl może za nie ręczyć.

– Jako serwis odwiedzany miesięcznie przez miliony Polaków, chcemy dać gwarancję użytkownikom, że zakupy dokonywane za pośrednictwem Ceneo są całkowicie bezpieczne. Pragniemy wskazać, w których sklepach bez obaw mogą dokonywać zakupów – mówi Mariola Berg, Dyrektor Działu Zaufanie i Bezpieczeństwo Ceneo.pl.

Sklepy internetowe objęte nowym programem będą oznaczone specjalnym znaczkiem z motywem parasola (tzw. ikona POK).

– Zaproszenie do programu traktujemy jako wyraz zaufania ze strony Ceneo. Prawdopodobieństwo, że serwis będzie zmuszony do zapłaty, jest w naszym przypadku znikome. W ciągu 12 lat działania na polskim rynku e-commerce zdobyliśmy niezbędną wiedzę o tym, w jaki sposób obsługiwać klientów, aby byli w pełni zadowoleni z zakupów – mówi Piotr Zieliński, kierownik Komputronik.pl.

Korzystanie z Programu Ochrony Kupujących jest całkowicie bezpłatne. Program przeznaczony jest dla osób, które do określonego e-sklepu trafiły za pośrednictwem Ceneo. W związku z tym ich przeglądarki internetowe nie mogą mieć wyłączonej opcji „cookie”. Dzięki temu mechanizmowi możliwa jest weryfikacja zakupów dokonanych za pośrednictwem porównywarki cen. Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są na stronie: http://www.ceneo.pl/info/pok/index.html.