Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nagrodził Sferę jako wyróżniający się obiekt budowlany zrealizowany w 2009 roku.

Wpływ na ocenę Jury miało wiele czynników, m.in.: jakość robót budowlanych, organizacja budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno-technologiczne procesu realizacji budowy, bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia, a także oddziaływanie inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu.

– Konkurs ma za zadanie wyłonić spośród obiektów budowlanych wzniesionych w danym roku takie, które charakteryzują się najwyższą jakością robót oraz nowoczesnymi rozwiązaniami, stanowiącymi też wybitne osiągnięcia polskiej myśli technicznej. Jesteśmy dumni, że w tym roku w gronie laureatów znalazła się Sfera – mówi Anna Dworak, marketing manager Galerii Sfera.

Inwestycja, zlokalizowana w ścisłym śródmieściu Bielska-Białej, została zrealizowana po zlikwidowaniu i wyburzeniu Zakładów Przemysłu Wełnianego Finex SA. Przedsięwzięcie polegało na budowie drugiego budynku Galerii Sfera – 8-kondygnacyjnego obiektu spełniającego funkcję handlową, usługową, hotelową i mieszkaniową. Inwestorem i generalnym realizatorem inwestycji jest Bielsko Business Center 2 Sp. z o.o., a głównym wykonawcą Budimex SA. Całość prac wykonano w 20 miesięcy.