Otoczeni tłumem klientów centrum, stojąc przed kadrą naukową, bronić się będą w piątek, 9 lipca 2010 roku, o godz. 17.00. Miejsce tej niecodziennej publicznej obrony pracy dyplomowej nie jest przypadkowe. Dyplom studentów związany jest bowiem z Silesią. Jego temat brzmi: „Projekt elementów systemu wyposażenia przestrzeni centrum handlowego na przykładzie Silesia City Center w Katowicach”.

Młodzi projektanci, wyposażeni w teoretyczną wiedzę i bogatsi o wnioski z analizy różnych obiektów handlowych, zaprojektowali dla Silesii strefy odpoczynku. Składają się one z siedzeń-ławek i parawanów zieleni. – Miejsca te umożliwiają klientom odpoczynek w otoczeniu zieleni, budują przyjazną atmosferę, a jednocześnie wspomagają orientację użytkowników w przestrzeni centrum handlowego. Sprzyjają spotkaniom i konwersacji – tłumaczą dyplomanci. Makietę projektu można będzie zobaczyć podczas obrony.

Od 9 do 25 lipca 2010 roku na Placu Śląskim w Silesii prezentowane będą ponadto reprodukcje tegorocznych prac dyplomowych studentów katowickiej ASP. – Obiekty wzornictwa przemysłowego i projektowania graficznego są tworzone z myślą o użytkownikach. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej konfrontować je z ich odbiorcami. W tym roku po raz pierwszy mamy okazję czynić to na dużą skalę w Silesia City Center. Obrony prac dyplomowych w ASP są otwarte. Oznacza to, że podczas obrony pytania mogą zadawać osoby spoza komisji dyplomowej – mówi Justyna Szklarczyk-Lauer, dziekan Wydziału Projektowego.