Współpraca PSD z PSS Społem Kielce rozpoczęła się na początku tego roku. Spółdzielnia zdecydowała się na przetestowanie rozwiązań proponowanych przez PSD w swojej nowo otwieranej placówce. Pozytywne efekty próby przekonały kielecką spółdzielnię do rozszerzenia współpracy na wszystkie swoje placówki.

– Modele współpracy wewnętrznej, ograniczone tylko do partnerów ze Społem, przerabialiśmy od lat 90-tych ubiegłego wieku. Zawsze na początku były bardzo duże korzyści dla spółdzielni, ale my wyrastaliśmy z każdej formuły. Brakowało lojalności spółdzielni oraz środków finansowych na ich rozwój. Dziś rynek tak przyspieszył, że kwestią najważniejszą jest nie tylko korzystny zakup towarów, ale też uruchomienie nowych procedur zarządzania sklepami i marką sieci oraz jakość obsługi klientów. Teraz nie ma czasu na eksperymenty, trzeba skorzystać z umiejętności wielkich sieci. Dlatego po wielu analizach współpracy z różnymi podmiotami wybraliśmy współpracę z PSD – mówi Helena Gontarz, prezes PSS Społem Kielce.

Rozpoczęcie pełnej współpracy planowane jest na 20 lipca 2010 roku. PSD ma wspierać Społem Kielce w zakresie działań handlowych, operacyjnych i marketingowych, a przez dystrybucyjną spółkę Tradis, realizować dostawy towarów do sieci 32 sklepów spółdzielni zlokalizowanych na terenie Kielc. Dojście do pełnej współpracy zostało rozłożone w czasie na okres trzech miesięcy, a we wrześniu planowana jest pierwsza wspólna gazetka promocyjna.

– Cieszę się, że kielecka spółdzielnia Społem, przekonana do naszej oferty, w pełni dołącza do PSD. Wierzę, że nasza współpraca z miesiąca na miesiąc będzie się umacniać, poszerzana o kolejne obszary działania. PSS Kielce to jedna z największych i najprężniej funkcjonujących spółdzielni w kraju. Razem możemy bardzo wiele zdziałać dla polskiego handlu i polskiej spółdzielczości – mówi Małgorzata Więch, członek zarządu i dyrektor ds. rozwoju PSD.

PSS Społem Kielce to jedna z największych spółdzielni w kraju. Od 1919 roku działa na terenie województwa świętokrzyskiego. Posiada 32 placówki handlowe. Poza handlem artykułami spożywczymi kielecka spółdzielnia Społem prowadzi także produkcję piekarsko-ciastkarską oraz działalność gastronomiczną. Skupia około 2000 członków. Jest największą polską firmą handlową w województwie świętokrzyskim. Zatrudnia 800 pracowników. Roczne przychody z działalności sięgają 140 mln zł.

Partnerski Serwis Detaliczny SA to spółka powołana w ramach Grupy Handlowej Emperia do pracy na rzecz Spółdzielni Spożywców. Działa przede wszystkim w aspekcie handlowym, operacyjnym i marketingowym. W imieniu uczestniczących w projekcie spółdzielni PSD zawiera umowy z dostawcami i producentami, przynosząc spółdzielcom korzyści w postaci bezpieczeństwa dostaw, poprawy warunków handlowych, nowoczesnych rozwiązań informatycznych czy obniżenia dodatkowych kosztów działalności. Pakiet działań operacyjnych między PSD i spółdzielniami ma charakter nieobligatoryjny. Spółdzielcy sami wybierają te elementy, które uznają za przydatne. Dodatkowo, umowa daje dowolność funkcjonowania placówek i możliwość wyjścia z projektu bez konsekwencji. W zamian spółdzielcy zobowiązują się, że ich głównymi dostawcami będą spółki dystrybucyjne Grupy Handlowej Emperia.