Galeria ma stanąć w sąsiedztwie ulic Chrobrego, Zakopiańskiej i 14-go Lutego, tam gdzie teraz znajdują się zakłady przemysłowe Gemar Umech. Na nowy obiekt jednak przyjdzie jeszcze poczekać. Zanim otworzy się on dla klientów, minie co najmniej 21 miesięcy od rozpoczęcia budowy, czyli powstanie najwcześniej w 2012 roku – informuje lokalny dziennik.

– Focus Mall Piła ma stać się śródmiejską galerią. Centra handlowe, takie jak Echo oraz Galeria Kasztanowa nie są przez nas traktowane jak obiekty konkurencyjne. Oferta Focus Mall i pozostałych obiektów w Pile będzie się uzupełniała – twierdzi w rozmowie z dziennikiem Agnieszka Janas z Parkridge Retail Development.
Prócz ponad setki nowych sklepów, galeria ma przynieść nowe miejsca pracy, podobno nawet kilkaset osób może znaleźć tu zatrudnienie. Ale czy centrum handlowe wypełni pustkę po zakładach QuadWinkowski, w których pracę stracić ma ponad 700 osób? – Dlaczego nie? – odpowiada optymistycznie prezydent. Jego zdaniem miejsce pracy w handlu nie jest gorsze od pracy w zakładzie przemysłowym. Nie wspomina jednak o niskich zarobkach w handlu – czytamy dalej w artykule.

Nowa galeria może nie okazać się jednak dobrym sposobem na walkę z bezrobociem. Zbyt duża konkurencja spowoduje, że część sklepów zniknie. Szeregi bezrobotnych zasilą zatem drobni sklepikarze, którzy już dziś złorzeczą na centra. Szybko może się więc okazać, że nikogo nie będzie stać na drogie zakupy w firmowych sklepach – czytamy.