Jeśli Biedronka powstanie w Nowym Stawie, to prawdopodobnie przy ul. Obrońców Westerplatte – głównej drodze prowadzącej od wjazdu do miasta, aż na zabytkowy rynek. Lokalizacja jest dogodna, m.in. dlatego w pierwszym przetargu dwaj chętni stoczyli tak zażarty bój. Cena wywoławcza terenu została ustalona na nieco ponad 48 tys. zł, a w wyniku licytacji zatrzymała się aż na 401 tys. zł. Tyle zaproponowała firma Mix z Malborka. Umowy z gminą jednak nie podpisała, przez co przepadło jej wadium w wysokości niespełna 5 tys. zł. Wystąpiła natomiast do lokalnych władz z wnioskiem o sprzedaż tej działki – czytamy dalej.

– Odpowiedzieliśmy, że decyzja jest negatywna i ta działka może być sprzedana tylko jako odrębna całość w drodze przetargu. Nie spełnia bowiem warunków, żeby można ją było sprzedać na poprawę warunków zagospodarowania – mówi burmistrz Jerzy Szałach. Dodaje też, że w interesie samorządu jest ogłoszenie przetargu. – Wiadomo, że można uzyskać wyższą cenę. Wszyscy wiemy, jaka była w pierwszym przetargu – przypomina.

Walka rozgrywa się o niewielką działkę o powierzchni 696 mkw., ale dla Mixa ma ona duże znaczenie. Ten gminny grunt sąsiaduje z należącym do firmy dawnym młynem. Na obu działkach chce ona stworzyć nowy obiekt, w którym jeszcze w tym roku miałby zacząć działać sklep pod szyldem Biedronki.

Na razie sprawa jest otwarta i zależy od wyników drugiego przetargu, który odbędzie się 3 sierpnia. Podczas pierwszej licytacji konkurentem firmy Mix była spółka Sokół, prowadząca jedyny obecnie market w Nowym Stawie. Przedstawiciele firmy Mix – ale też część mieszkańców – uważają, że Sokół chciał przyblokować konkurencyjną inwestycję. Władze Sokoła odpierają, że wystartowały w przetargu, bo były zainteresowane kupnem działki pod budownictwo mieszkalne.

W drugim przetargu wadium, które muszą wpłacić potencjalni nabywcy, zostało podniesione w stosunku do pierwszego. Ci, którzy chcą przystąpić do licytacji, muszą wpłacić na konto Urzędu Miejskiego już 9711,20 zł. Urzędnicy już 29 lipca będą wiedzieli, jakie jest zainteresowanie działką, bo termin wpłacenia wadium przez chętnych mija dzień wcześniej.