– W pierwszej kolejności przebudowana zostanie instalacja wodociągowa, która przebiega przez plac budowy i obecnie uniemożliwia rozpoczęcie robót betonowych. Zanim wylany zostanie pierwszy beton trzeba wykopać dziurę w ziemi głęboką na 20 metrów – mówi Lech Chudy, prezes zarządu Church Land Development sp. z o.o., inwestor budowy galerii. Przy pracach budowlanych zatrudnienie znajdzie ok. 2000 osób, m.in. firma SPS Construction Spółka z o.o. z Kielc, która zajmie się konstrukcjami żelbetowymi.

Ostatnia kluczowa decyzja zapadła 14 lipca br. Tym samym zamknęła się formalna droga poprzedzająca wejście na plac budowy. Ta inwestycja to jeden, wielki zastrzyk dla miasta – zapewnia inwestor, spółka Church Land Development, której głównym udziałowcem jest Dariusz Miłek. Spółka wyłoży na samą budowę obiektu 300 mln złotych. Kolejne 10 mln zł firma przeznaczyła na infrastrukturę drogową w sąsiedztwie centrum handlowego.

Galeria powstanie w trójkącie głównych ulic: Warszawskiej, Polnej i Radiowej, będzie więc zlokalizowana w ścisłym centrum miasta, stając się jednym z jego głównych punktów. Obiekt otwarty zostanie w pierwszym kwartale 2012 roku, ale już dziś wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców, którzy do tej pory nie mieli w swoim mieście porównywalnego centrum handlowego zarówno jeśli chodzi o ilość sklepów, ale także pod względem kubatury.

Na trzech poziomach powstanie 140 lokali handlowo-usługowych oraz punkty gatronomiczne. Zajmą one łącznie 34 tys. mkw. Kolejne trzy kondygnacje, łącznie z dachem, przeznaczone zostaną na parking gotowy przyjąć 1200 samochodów. Łączna powierzchnia całkowita galerii to 93 tys. mkw. Tym, co w wyraźny sposób będzie odróżniać tę galerię handlową od innych w całej Polsce będzie m.in. dwukondygnacyjne wejście do budynku – od ulicy Warszawskiej. Klienci będą mogli przejść do środka dolnym i górnym parterem, które wspólnie tworzyć będą „most”.