Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Partnerami przedsięwzięcia są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Akcja „Weekend bez ofiar” jest działaniem ogólnopolskim, a edukacyjne pikniki odbędą się w trzech miastach: Warszawie, Łodzi i Kołobrzegu.

Na polskich drogach będzie bezpiecznie, jeśli wszyscy kierowcy, ale też piesi i rowerzyści będą zachowywać się racjonalnie i zgodnie z zasadami – przekonują organizatorzy akcji. W myśl tej idei w Manufakturze 7 sierpnia od godziny 13.00 ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu wyjaśnią, jak opanować stres i zachować zimną krew w chwili wypadku. Na najmłodszych czekać będzie rowerowe miasteczko komunikacyjne. Miłośników dużych wozów zainteresuje pewnie wystawa sprzętu policyjnego i strażackiego.

Będzie też można ścigać się na torze gokartowym, przetestować symulatory jazdy ciężarówką czy jazdy bez zapiętych pasów, natomiast alkogogle pozwolą zasymulować zaburzenia zmysłów po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Interesująco zapowiada się też wystawa plakatów promujących ideę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przygotowana ekspozycja pokazuje, w jaki sposób do tego problemu podchodzi się na całym świecie. Piknik edukacyjny zakończy rodzinny koncert. Najpierw posłuchamy coverów w wykonaniu zespołu „Kwiaty”, a o 20.30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – Urszula.