Xavier Belison znaczną część kariery zawodowej spędził w Europie Środkowej, pracując dla firmy Masterfoods, a następnie dla Heinekena, na stanowisku dyrektora generalnego Heineken Central Europe. Kierował działaniami firmy na terenach Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Rumunii, Serbii, Bułgarii, Chorwacji, Austrii, Macedonii i Kazachstanu. Pod kierownictwem Xaviera Belisona udział Heinekena w regionie Europy Środkowej zwiększył się z 19 proc. do 25 proc., a sprzedaż wzrosła z 12 do 16 milionów hektolitrów – nie tylko w wyniku akwizycji, ale także dzięki rozwojowi organicznemu. W czasie jego zarządów Heineken wzmocnił również swoją pozycję w Rumunii, Czechach i Serbii. Dzięki tym doświadczeniom Xavier Belison ma szeroki obraz polskiego rynku piwa, który pomimo spadku pozostaje jednym z największych w Europie.

Na stanowisku prezesa zarządu Grupy Żywiec Xavier Belison zastąpił Christophera Barrowa, który został powołany do kierowania reprezentacją Heinekena w Brazylii. Zmiana na tym stanowisku jest związana z przejęciem przez Heinekena brazylijskiego koncernu FEMSA Cerveza.

Grupa Żywiec SA jest jednym z największych producentów piwa w Polsce oraz częścią Grupy Heineken. Rocznie sprzedaje ponad 12 mln hl piwa warzonego w pięciu browarach: w Żywcu, Warce, Elblągu, Leżajsku i Cieszynie.