– Porozumienie z inwestorem dotyczące warunków inwestycji, przebudowy wraz z wykonaniem dokumentacji technicznej ulic: Portowej, Marcinkowskiego, Królowej Jadwigi, zawarliśmy w 2007 r. Zgodnie z zapisami umowy po uprawomocnieniu się porozumienia na budowę dla centrum kulturalno-handlowo-usługowego Alfa, spółka przekazała na konto miasta kwotę blisko 4 mln zł. Wcześniej otrzymaliśmy już dokumentację techniczną tej inwestycji drogowej wartą ok. 500 tys. zł – mówi prezydent Robert Malinowski.

Kwota 4 mln zł stanowi wkład samorządu w realizację przebudowy ul. Portowej, pozostałe środki pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Koszt realizacji inwestycji „Rewitalizacja i adaptacja obszaru poprzemysłowego w Grudziądzu do nowych funkcji turystyczno – rekreacyjnych ETAP I – ul. Portowa, Marcinkowskiego, Trasa Dworcowa” to ok. 10 mln zł. Pierwsze prace rozpoczęły się w połowie lipca i zgodnie z harmonogramem potrwają do 31 października. W ramach zadania zaplanowano wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni i dostosowanie jej do kategorii ruchu KR 3, w ciągu ulic powstaną ścieżki pieszo – rowerowe oraz nowe nawierzchnie chodników. Powstanie także nowe oświetlenie drogowe oraz kanalizacja deszczowa oraz dwa skrzyżowania typu „rondo” i nowe zjazdy do posesji.

W Galerii Alfa na powierzchni ponad 50 tys. mkw., w tym 23 tys. mkw. powierzchni komercyjnej, znajdować się będzie ok. 80 sklepów i pięciosalowe kino „Helios”. Inwestor zaplanował również budowę ponad 700 miejsc parkingowych. Pierwsze prace na budowlane powinny rozpocząć się w sierpniu br. Inwestycja ma kosztować 175 mln zł.