Jest to pierwszy bezpłatny program lojalnościowy na rynku marketów budowlanych w Polsce.

Program Klub Praktiker skierowany jest zarówno do klientów: indywidualnych (tj. osób budujących dom lub wykańczających mieszkanie, a także ogrodników i majsterkowiczów), jak i korporacyjnych (m.in. wykonawców, firm remontowo-budowlanych, architektów).

Karta Srebrna przeznaczona jest dla nowych uczestników programu. Uprawnia ona do korzystania z ofert specjalnych (np. wybrane produkty w specjalnych cenach tylko dla posiadaczy kart, akcje rabatowe). Podczas robienia zakupów w marketach Praktiker na karcie rejestrowane są wydane sumy pieniężne. Kwota każdego zakupu jest liczona do osiągnięcia pułapu 20 000 zł brutto przez ostatnie 12 miesięcy. Przekroczenie tej kwoty w czasie krótszym niż rok, gwarantuje otrzymanie Karty Złotej.

Karta Złota przyznawana jest klientom, którzy w danym roku dokonali zakupów powyżej kwoty 20 000 zł brutto. Dzięki niej klienci mogą korzystać z takich samych przywilejów, co posiadacze Karty Srebrnej, a dodatkowo mają 10-procentową zniżkę na asortyment sklepu, poza produktami objętymi już promocją.

W trakcie rozwoju programu lista korzyści z tytułu członkowstwa w Klubie Praktiker będzie systematycznie poszerzana. Klient o wszystkich ofertach specjalnych będzie informowany drogą mailową, listownie, SMS-em, przez stronę www.praktiker.pl lub za pośrednictwem gazetek promocyjnych i plakatów. Aby zarejestrować się w Klubie, należy wypełnić formularz dostępny w marketach Praktiker albo na stronie: www.klub-praktiker.pl

Praktiker to międzynarodowa sieć marketów specjalizujących się w sprzedaży materiałów budowlanych, wyposażenia domów i ogrodów oraz artykułów dla majsterkowiczów. W Polsce do grupy należy 21 sklepów. Pierwszy Praktiker został otwarty w 1997 roku w Jankach koło Warszawy. Kolejne sklepy powstały w Czeladzi, Radomiu, Poznaniu, Katowicach, Bytomiu, Wrocławiu, Częstochowie i w Markach koło Warszawy. W 2000 roku miała miejsce inauguracja działalności czterech placówek: w Łodzi, Zabrzu, Kielcach oraz w Olsztynie. Jesienią 2001 roku powstały kolejne markety: w Krakowie, Gdańsku, a także drugi w Łodzi. W 2005 roku otwarto pierwszą piętrową placówkę na Okęciu. W marcu 2007 roku powstał Praktiker w Rzeszowie, w lipcu w Rybniku, a w październiku w Grudziądzu. W lutym 2008 roku miała miejsce inauguracja działalności drugiego sklepu Praktiker w Poznaniu.