Urządzenia Print&Apply służą głównie do wydruku, a następnie nanoszenia na produkty jednostkowe bądź opakowania zbiorcze etykiet o zmiennej treści. Każda etykieta może zawierać inne informacje w postaci różnych dat, tekstów, wszelkiego rodzaju kodów kreskowych, a nawet grafiki. Maszyna pozwala nanosić na towary, zarówno etykiety wstępnie zadrukowane, jak i te typowo logistyczne, uzupełniając je w czasie rzeczywistym o aktualnie potrzebne informacje. Urządzenia obsługują etykiety o rozmiarach od 5x5mm (używane np. do oznakowania wnętrz telefonów komórkowych) aż do formatu A3 (stosowane głównie w przemyśle papierniczym). Dodatkowo, oprócz etykiet samoprzylepnych urządzenia P&A umożliwiają aplikowanie etykiet bezklejowych np. przywieszek przytwierdzanych do opakowań za pomocą zszywek.
 

– Aplikacja etykiet jest możliwa praktycznie na każdej powierzchni. Precyzyjnie naniesiemy etykiety na obiekty walcowate, wklęsłe, narożniki oraz na różnego typu krawędzie. Problemem nie jest również aplikacja na kilku obszarach tego samego opakowania – mówi Mateusz Cieniek, kierownik działu technicznego w drukarni Orion. – Ponadto cały proces może odbywać się na obiekcie statycznym, poruszającym się po linii produkcyjnej bądź podsuwanym lub podawanym ręcznie – dodaje.

Programowanie urządzeń typu P&A jest możliwe z różnych poziomów. W trybie „stand alone” urządzenie nie jest powiązane z żadnym systemem informatycznym. Wtedy dane zmienne generowane są automatycznie (data, liczniki itp.) bądź wprowadzane przez obsługę z klawiatury (panelu zewnętrznego) lub np. za pomocą czytnika kodów kreskowych.

W bardziej zinformatyzowanych przedsiębiorstwach dane mogą pochodzić z różnego rodzaju systemów automatyki przemysłowej lub systemów typowo informatycznych. Mateusz Cieniek zauważa, że zaawansowane technologicznie urządzenia Print&Apply nie tylko przyjmują informacje, ale również mogą wysyłać informacje na zewnątrz. Z jednej strony każda aktywność urządzenia P&A może być kontrolowana przez główny sterownik nadzorujący procesy produkcji w danej firmie. Z drugiej, również urządzenie P&A może przekazywać informacje o swoim aktualnym stanie. Ta właściwość pozwala na głęboką integrację urządzeń z liniami produkcyjnymi u klienta, co jest ważne w przypadku dużych zakładów przemysłowych m.in. z branż: elektronicznej, AGD i Automotive.

Drukarnia Orion oferuje urządzenia szwedzkiej firmy Mectec. Są to maszyny w całości produkowane w Europie, zaprojektowane jako urządzenia przemysłowe. Wyróżniają się trwałością i odpornością na czynniki środowiskowe, wysoką wydajnością, są przyjazne w eksploatacji, a ich konserwacja nie jest skomplikowana.