Po uchwaleniu przez radnych miejskich planu zagospodarowania przestrzennego Okolic Pl. Jagiellończyka, gdzie powstanie Porto 55 nie ma już żadnych proceduralnych przeszkód, aby inwestor mógł uzyskać pozwolenie na budowę. Wniosek o jego wydanie został już złożony w Urzędzie Miejskim. – Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że inwestycja nasza weszła w kolejną fazę – mówi John Kristensen, prezes Sjaelso. – Spodziewamy się uzyskać pozwolenie na budowę Porto 55 w Elblągu już za dwa – trzy miesiące. Natomiast samo oddanie Porto 55 do użytku planowane jest na przełom 2011/2012 r – dodaje.

Porto 55 to nowoczesna galeria handlowa, zlokalizowana w samym centrum miasta, która zapewni mieszkańcom Elbląga i okolic dostęp do sklepów polskich i międzynarodowych marek. Ponadto obiekt będzie oferował szeroko pojęte usługi, gastronomię, delikatesy, powierzchnie biurowe oraz centrum fitness. Komercjalizację obiektu prowadzi firma Mallson Polska.

Firma Sjaelso z siedzibą w Kopenhadze jest jedną z największych firm deweloperskich w Skandynawii notowaną na giełdzie NASDAQ OMX w Kopenhadze. Zrealizowała wiele atrakcyjnych projektów biurowych, handlowych i mieszkaniowych. Działalność Sjaelso obejmuje pełną obsługę projektów, włączając obsługę finansowo-prawną oraz zarządzanie budową. Sjaelso zatrudnia ponad 150 osób w oddziałach w Skandynawii i Polsce. W chwili obecnej w Polsce realizuje projekty mieszkaniowe („Scandinavian House” w warszawskim Wilanowie), handlowe („Porto 55” w Elblągu) oraz biurowe („Tower Terraces” oraz „Postępu 22” w Warszawie).