To już 32 edycja akcji organizowanej wspólnie przez fundację SOS dla Zwierząt oraz Silesia City Center. Od ponad dwóch lat, raz w miesiącu, w największym centrum handlowo-rozrywkowym na Śląsku i Zagłębiu pojawiają się bezdomne zwierzęta.

– Psy i koty to takie same żywe istoty jak my. Często porzucane i źle traktowane cierpią. Dlatego bardzo się cieszymy, że dzięki współpracy z Silesią udało nam się znaleźć nowy dom dla tylu czworonogów – mówi Aneta Motak z fundacji SOS dla Zwierząt.

W ciągu blisko trzech lat na terenie Silesia City Center odbyło się już wiele akcji pokazujących, jak źle traktowane są zwierzęta, m.in. ogólnopolska akcja „Zerwijmy łańcuchy” walcząca z przywiązywaniem psów do budy. Nie zabrakło także specjalistycznych porad weterynarzy, czy psich trenerów. Adopcyjne weekendy to jednak nie tylko pomoc zwierzętom. To również edukacja właścicieli czworonogów, którzy od specjalistów mogą dowiedzieć się, jak prawidłowo pielęgnować zwierzęta, jak radzić sobie z ich problemami zdrowotnymi i wychowawczymi. Wolontariusze fundacji „SOS dla Zwierząt” przyjmują także zgłoszenia interwencyjne. 

– Dla tych zwierząt bardzo ważny jest kontakt z ludźmi, ponieważ większość czasu spędzają w schronisku, a przez to tracą pewność siebie i zaufanie do ludzi. Kontakt z człowiekiem, nawet tak krótki jak tu, w Silesii, jest dla tych psów bardzo ważny, zwłaszcza w procesie ich socjalizacji – przekonuje Motak.