– W tegorocznej powodzi zniszczone zostały domy oraz ich wyposażenie. Dlatego też, ze względu na skalę zniszczeń przyjmujemy każdą zaoferowaną pomoc, szczególnie jeśli przychodzi ona szybko, w zorganizowany sposób i na dużą skalę, jak to miało miejsce w przypadku współpracy z Fundacją Carrefour – mówi ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Grupa Carrefour jako jedna z pierwszych firm w Polsce odpowiedziała na apel Caritas Polska o pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi, przekazując środki finansowe w wysokości 160 tys. euro na zakup ponad 150 myjek wysokociśnieniowych i ponad 150 osuszaczy dla poszkodowanych rodzin.

– Wieloletnie doświadczenie w niesieniu pomocy zdobyte przez Fundację Carrefour, a także już kilkuletnia współpraca z Caritas Polska, zaprocentowały również w tym przypadku. Dzięki temu mogliśmy szybko przekazać naszą pomoc – wyjaśnia Jean Anthoine, prezes Carrefour Polska.

Nadal nie jest znana dokładna wielkość szkód spowodowanych przez żywioł, jednak wiadomo już, że ucierpiało około 30 proc. gmin w kraju. Straty nie dotyczą wyłącznie infrastruktury i obiektów użyteczności publicznej, ale przede wszystkim gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorstw. Jak wynika z danych MSWiA, dotychczas wypłacono 231 mln 460 tys. zł na pomoc dla poszkodowanych rodzin, które ucierpiały w maju i czerwcu, oraz kolejne 12 mln 409 tys. zł dla rodzin dotkniętych przez sierpniową falę.