XI edycja CEE Shopping Center Forum

– W układzie najemca-zarządca podstawą powinna być symbioza, a nie schemat policjant-złodziej. Nie jestem jednak za całkowitym zrównaniem uprawnień obu podmiotów, bo uważam, że to po stronie właściciela obiektu powinna leżeć większa władza, zwłaszcza administracyjna. Inaczej panowałby chaos. Ale tej władzy zarządca nie może nadużywać, a nagminnie zdarza się, że wykracza on poza standardy cywilno-prawne – dodaje Rafał Fabisiak, który podczas wrześniowej edycji Shopping Center Forum mówił będzie o negocjowaniu umów najmu.

Jednym z tematów konferencji CEE Shopping Center Forum 2010, która odbędzie się 8 września w warszawskim hotelu Hilton, będzie analiza kosztów wspólnych w wybranych centrach handlowych, na podstawie opłat wnoszonych przez sieci handlowe, m.in.: Rossmann, Venezia, The Body Shop, Mothercare, MAC. Problem jest tak gorący, że grupa najemców rozważa wystąpienie z pierwszym zbiorowym pozwem wobec zarządcy centrum handlowego, który w ostatnim czasie znacząco podniósł wysokość opłat wspólnych.

Według najemców, w tym członków Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych, zarządca, wobec którego przygotowywany jest pozew, naruszył prawo antymonopolowe. – Narzucanie niekorzystnych warunków umów lub wręcz stosowanie zapisów, które kwalifikują się do katalogu klauzul niedozwolonych może być ścigane na podstawie Ustawy o Ochronie Konkurencji lub Konsumentów, która także broni przed stosowaniem praktyk monopolistycznych. Ponadto przepisy o ochronie obrotu gospodarczego tworzą pojęcie nadużycia zaufania lub celowego wprowadzania w błąd – mówi Marek Multan, dyrektor finansowy Karen SA. Więcej szczegółów poznacie Państwo podczas konferencji CEE Shopping Center Forum 2010.