Na liście bankrutów przeważają hurtownicy (1/3 wszystkich upadłości), m.in. artykułów elektroinstalacyjnych, i spożywczych.

Wśród innych branż, w których notowane były upadłości do końca lipca br. wymienić można charakterystyczne dla Wielkopolski firmy związane z produkcją mebli czy artykułów spożywczych (głównie hurt, ale także m.in. zakłady mięsne), a także firmy transportowe – wszystkie te trzy sektory pojawiają się w statystyce upadłości na mniejszą skalę niż w roku ubiegłym.

W pierwszej dziesiątce bankructw w regionie Wielkopolski były firmy o obrotach od 10 do 160 milionów złotych, zatrudniające do ok. 300 osób. Łącznie obroty wszystkich firm, których upadłość w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku ogłosiły sądy można (w trakcie publikacji są orzeczenia z omawianego okresu) ostrożnie szacować na ponad 700 milionów złotych.

Odbiorcy z Wielkopolski są zdyscyplinowanymi płatnikami – bez opóźnień regulują w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 80 proc. zobowiązań (badana co miesiąc grupa ok. 6,5 tys. przedsiębiorstw generujących należności w zależności od miesiąca na kwotę 1,5-1,9 mld zł). Pod tym katem wyprzedzają odbiorców z niektórych innych regionów Polski, gdzie co prawda obecnie panuje podobna dyscyplina płatnicza, ale kilka-kilkanaście miesięcy temu była ona zdecydowanie gorsza. Duża dynamika regionu – a więc także generowane obroty handlowe, porównywalne jedynie na Mazowszu i Śląsku, pozwalają firmom z tych trzech regionów wynegocjować z reguły lepsze warunki handlowe, co przekłada się na otrzymywany niezmiennie ponad 50-dniowy termin kredytu kupieckiego (w mniejszych województwach jest on z reguły krótszy o tydzień-dwa).