Handel jest zdecydowanie najbardziej popularną branżą wśród poszukujących i oferujących zatrudnienie. Analiza statystyk otoPraca.pl wykazała, że ogłoszenia dotyczące kategorii handel/sprzedaż stanowiły średnio 12 proc. wszystkich opublikowanych od początku 2010 roku ofert. Kategoria ta pojawia się również najczęściej w preferencjach zawodowych użytkowników portalu.

– Osoby zainteresowane pracą w handlu wybierają pracodawców z dużych miast: Warszawy, Poznania i Katowic – mówi Marta Krauze, manager portalu rekrutacyjnego otoPraca.pl. – Są to jednocześnie miasta, w których odnotowujemy największe zapotrzebowanie na pracowników w tej branży. Najwięcej propozycji zatrudnienia w handlu pochodzi z Mazowsza, gdzie pracę oferuje prawie co czwarty ogłoszeniodawca. Liczą się również województwa: wielkopolskie (12 proc.) oraz śląskie (11 proc.).

Na zatrudnienie w branży handlowej mogą liczyć sprzedawcy, kasjerzy, specjaliści ds. rozwoju sprzedaży, przedstawiciele handlowi, a także kierownicy i menadżerowie. – Wśród ogłoszeń publikowanych od początku roku w portalu otoPraca.pl, najczęściej pojawiały się propozycje dla przedstawicieli handlowych – ocenia Marta Krauze. – W połowie sierpnia br. ponad połowa ogłoszeń z kategorii handel/sprzedaż dotyczyła zatrudniania na tym stanowisku – dodaje.