Helios rozpoczął działalność w 1993 roku. Dzięki rozwojowi i udanym przejęciom (m.in. sieć pięciu kin Kinoplex nabyta w 2007 roku), spółka stworzyła ogólnopolską sieć kinową, w skład której wchodzi 26 kin: 24 multipleksy i dwa kina tradycyjne. Łącznie w kinach Heliosa i Kinoplexu („Grupa Helios”) znajduje się 140 sal kinowych i ponad 31 tys. miejsc siedzących.

Spółka skupia swoją działalność głównie w miastach średniej wielkości (poniżej 250 tys. mieszkańców) i w tym segmencie jest liderem, ale kina Grupy Helios są również obecne w największych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu.

Helios zamierza w najbliższych latach rozwijać działalność na rynku kinowym inwestując w kolejne multipleksy oraz projektory cyfrowe, w tym – w technologii 3D. Operator zamierza uruchomić do końca 2013 roku siedem nowoczesnych, wielosalowych obiektów kinowych zlokalizowanych w galeriach handlowych w Łodzi, Gdyni, Grudziądzu, Nowym Sączu, Kaliszu, Łomży i Jeleniej Górze. Jeżeli wszystkie te galerie handlowe zostaną wybudowane, to zgodnie z obecnymi projektami liczba sal kinowych Grupy Helios wzrośnie o 42, a liczba miejsc siedzących o prawie dziewięć tysięcy. Dodatkowo, Grupa Helios pracuje nad kolejnymi projektami inwestycyjnymi, prowadząc rozmowy z deweloperami planującymi budowę nowych galerii handlowych.