– Zgodnie z założeniami skupiamy się w tym roku na zapewnieniu rentowności działania naszych restauracji oraz przygotowaniu spółki do rozwoju od 2011 roku. Z sukcesem zakończyliśmy wprowadzanie nowych umów franczyzowych, co pozwoliło na uporządkowanie zasad współpracy z naszymi restauratorami i będzie procentować w kolejnych latach – mówi Mariola Krawiec-Rzeszotek, prezes zarządu Sfinks Polska SA.

Dodaje, że ambitnym celem, jaki spółka wyznaczyła sobie na rok 2010, jest odbudowanie potencjału sieci sprzed okresu ogłoszenia upadłości, wskutek której Sfinks utracił kilkanaście kluczowych lokalizacji. W tym roku zostały otwarte cztery restauracje. Rozpoczęły się inwestycje w kolejnych pięć. W porównywanym okresie w ubiegłym roku w Grupie funkcjonowało o 19 restauracji więcej, dlatego sprzedaż jest wciąż jeszcze niższa niż rok wcześniej.

– Konsekwentnie realizujemy jednak naszą strategię rozwoju, w ramach której już w tym roku otwarte zostaną pierwsze punkty typu express. Ponadto, we wszystkich restauracjach Sphinx i Wook pojawi się możliwość zamówienia posiłków na wynos, a do wybranych wprowadzone będą usługi dowozu dań do klienta. Z nowych kanałów dystrybucji korzystają już klienci niektórych naszych restauracji i, zgodnie z oczekiwaniami, usługi te generują dodatkową sprzedaż w tych lokalizacjach – komentuje Mariola Krawiec-Rzeszotek, prezes zarządu Sfinks Polska SA.