Projekt fotograficzny to wynik prac artystów nad udokumentowaniem zabytków techniki i poprzemysłowego krajobrazu po obu stronach granicy. W Sferze zaprezentowane zostanie ponad 100 prac autorstwa 14 studentów fotografii z bielskiej Prywatnej Szkoły Policealnej oraz 10 absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii z Opawy.

– Jestem przekonana, że nasza galeria, w której na co dzień na zakupach spotykają się Czesi i Polacy będzie świetnym miejscem do wyeksponowania fotografii wspólnych polsko-czeskich przygranicznych terenów – mówi Agnieszka Ściera, marketing manager Galerii Sfera.

Polsko-czeskie plenery fotograficzne odbywały się w okolicach regionu ostrawskiego, karwińskiego, frydecko-misteckiego po stronie czeskiej oraz okolic Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Czechowic, Bielska-Białej po polskiej stronie. Na fotografiach odnajdziemy m.in.: zakłady włókiennicze z Frydka, kopalnie: Silesia z Czechowic i Anna z Radlina oraz stary browar z Bielska-Białej.

– Powstała artystyczna dokumentacja industrialnego, przygranicznego krajobrazu. Chcemy, by ten wyjątkowy zapis intensywnie zmieniającego się regionu skłonił do refleksji odwiedzających wystawę, uświadomił jak bardzo przemysł zmienił nasze otoczenie – mówi Witold Kubik, dyrektor bielskiej Prywatnej Szkoły Policealnej.