"Tornister pełen uśmiechów” to ogólnopolska akcja Caritas Polska, której celem jest zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla dzieci, które ucierpiały wskutek tegorocznych powodzi w Polsce. Caritas po raz drugi zbierał fundusze na wyprawki szkolne dla dzieci, które ucierpiały w powodziach. Rok temu było ich 1500, teraz na naszą pomoc liczy aż sześć tysięcy dzieci.

– Caritas Polska składa serdeczne podziękowania Carrefour Polska za ogromne zaangażowanie w akcję pomocy powodzianom. Postawa firmy świadczy o dużej odpowiedzialności społecznej i dobrych wzorcach, jakie firma przyjęła. Wyprawki szkolne dla dzieci powodzian to kolejna duża pomoc od Grupy dla osób, które znalazły się w potrzebie. W maju, po pierwszych falach powodzi, Carrefour przekazał środki finansowe w wysokości 160 tys. euro na zakup ponad 300 myjek wysokociśnieniowych i osuszaczy dla rodzin poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Dzięki natychmiastowej reakcji Carrefour setki rodzin usuwa skutki kataklizmu – mówi ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

– Pomaganie osobom potrzebującym jest dla nas sprawą ważną, dlatego staramy się przyłączać do wszelkich inicjatyw, które mogą ulżyć ludziom i przyczynić się do poprawy ich sytuacji. Tym ważniejsze stało się dla nas zaangażowanie w likwidowanie szkód, jakie wyrządziła powódź, gdyż często dla wielu rodzin oznaczało to utratę dorobku całego życia. Cieszę się, że możemy pomóc wrócić do normalnego życia rodzinom, które ucierpiały w powodzi – mówi Jean Anthoine, prezes Carrefour Polska.

W trakcie pikniku przewidziano mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Głównym punktem programu było uroczyste wręczenie plecaków oraz wyprawek szkolnych dzieciom, które najbardziej ucierpiały z powodu tegorocznych powodzi. W plecakach dla małych powodzian znalazły się: piórniki, zestawy kredek, długopisy, ołówki, farby plakatowe, plastelina, bloki rysunkowe oraz zeszyty.

Carrefour Polska należy do Grupy Carrefour, czyli francuskiej sieci hipermarketów i supermarketów. Historia firmy sięga roku 1963, wówczas w Annecy we Francji powstał pierwszy supermarket tej marki. Wybudowano go na skrzyżowaniu pięciu ulic, stąd też nazwa Carrefour, która w języku francuskim oznacza "skrzyżowanie". Od momentu założenia firma otworzyła w 33 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej ponad 15 tys. sklepów, w których pracuje prawie pół miliona pracowników w około 100 narodowościach.

W Polsce pierwszy hipermarket Carrefour został otwarty w listopadzie 1997 roku w Łodzi. W roku 2000 do sieci dołączyły supermarkety Champion i Globi. Natomiast w roku 2007 Carrefour przejął 183 supermarkety Albert, 15 hipermarketów Hypernova oraz cztery stacje benzynowe.