Do ostatecznego sprawdzianu stanie 21 studentów z premierowego rocznika Florystyki UR. Ich zadaniem będzie stworzenie czterech oryginalnych kompozycji: wiązanki ślubnej, bukietu układanego w ręku, kompozycji w naczyniu oraz dużej, ponad dwumetrowej formy florystycznej zatytułowanej „Niepokorni”.

W komisji egzaminacyjnej zasiądą sędziowie o międzynarodowych kwalifikacjach: dr hab. Agnieszka Krzymińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i dr Piotr Salachna z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Po zakończeniu egzaminu praktycznego, od piątkowego wieczoru, przez cały weekend, klienci BCC będą mogli oglądać efekty prac studentów oraz głosować na najlepszą kompozycję. Ogłoszenie wyników konkursu publiczności nastąpi w niedzielę. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody ufundowane przez najemców BCC (perfumerie Douglas, Hair Coif, Apteka Uroda).

– Osoby kończące nasze studia podyplomowe posiadają bardzo dobrą znajomość warsztatu florystycznego i umiejętność wykonywania dekoracji okolicznościowych czy świątecznych. Potrafią też założyć i poprowadzić własną firmę. Studenci uzyskują dyplom ukończenia Studiów Podyplomowych Florystyka, potwierdzający ich kwalifikacje zawodowe, honorowany nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi dr Bożena Pawłowska, kierownik Studiów Podyplomowych Florystyki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. – Zarówno egzamin, jak i wystawa w Bonarka City Center to idealny sposób, 
by promować zarazem twórczość naszych absolwentów, jak również tę fascynującą
i piękną sztukę, jaką jest florystyka – dodaje.