Pomimo posiadania przez firmę wszelkich pozwoleń na rozpoczęcie budowy, Ikea narazie wstrzymuje się z decyzją o rozpoczęciu inwestycji w okolicach byłego Rometu przy ulicy Fordońskiej. Jak podaje komunikat rzecznika prasowego, Ikea nadal jest zainteresowana budowaą marketu w Bydgoszczy. Będzie również rozwijać sieć sklepów na terenia całej Polski – te plany pozostają niezmienione.

Ikea to szwedzka sieć sklepów wielkopowierzchniowych, oferująca asortyment produktów wyposażenia wnętrz, proponująca kompletne rozwiązania. Swoje produkty oferuje w stosunkowo niskich cenach, czym przyciąga klientów. Firma deklaruje, że niskie ceny to podstawa, począwszy od rozwoju produktu i zakupów, do sposobu sprzedaży w salonach na całym świecie. Swoje produkty kupuje od ponad 1300 dostawców w ponad 50 krajach. W 2009 roku sklepy Ikea odwiedziło 590 millionów klientów.

Ikea swoją działalność rozpoczęła w 1943 roku w wiosce Agunnaryd w Szwecji. Jej założycielem jest Ingvar Kamprad. W ciągu ponad sześciu dekad, z niewielkiej firmy stała sie globalnym przedsięwzięciem. Nazwa marki Ikea to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).