Z raportu Marketbeat przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszej połowie bieżącego roku na inwestycyjnym rynku magazynowym zawarto transakcje na ponad 200 mln euro, czyli dwukrotnie więcej niż na bardziej rozwiniętym rynku powierzchni handlowych. – W tym samym okresie ubiegłego roku nie podpisano ani jednej umowy, a w całym 2009 roku kontrakty opiewały na kwotę ok. 45 mln euro – mówi Wojciech Pisz, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield.

Pierwsze półrocze 2010 roku przyniosło prognozowane zmniejszenie podaży na polskim rynku nieruchomości handlowych. W pierwszych sześciu miesiącach 2010 roku oddano do użytku ok. 250 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, co stanowi jedynie 55 proc. podaży tego samego okresu roku 2009. Obecnie to najemcy dyktują warunki na rynku – mają możliwość negocjacji wysokości opłat i innych warunków najmu. Najwyższe czynsze w centrach handlowych w Warszawie wynoszą 80 euro/mkw./miesiąc, a w innych aglomeracjach 45 euro/mkw./miesiąc. Najwięcej trzeba zapłacić za wynajem lokali przy głównych ulicach handlowych Warszawy i Krakowa – 77-83 euro/mkw./miesiąc.

– Zainteresowanie międzynarodowych i krajowych sieci handlowych skupia się na najlepszych obiektach oferujących nowoczesną powierzchnię handlową. Na skutek kryzysu główni gracze na rynku modyfikują swoje strategie ekspansji. Sektor spożywczy rozwija się przede wszystkim w oparciu o supermarkety i sklepy osiedlowe. Sprzedawcy materiałów budowlanych i sprzętu gospodarstwa domowego zwolnili ekspansję z powodu zastoju na rynku mieszkaniowym. Firmy odzieżowe ograniczyły swój rozwój w małych miastach, natomiast w miastach średnich i dużych nadal szukają nowych lokalizacji. Gastronomia rozwija się głównie w ośmiu największych aglomeracjach – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.