Warsztaty w ramach „Akademii Kakadu” kierowane są do dzieci z klas 0-3. Odbywają się co miesiąc w wybranym tygodniu. Każda lekcja poświęcona jest innemu zwierzęciu. Zajęcia prowadzone są w sklepach Kakadu przez przeszkolonych pracowników, na podstawie scenariuszy przygotowanych we współpracy ze specjalistami z Fundacji Viva! Lekcja kończy się quizem z nagrodami, każde dziecko otrzymuje materiały edukacyjne oraz certyfikat potwierdzający udział w II edycji „Akademii Kakadu”.

„Akademia Kakadu” to kontynuacja programu pilotażowego, rozpoczętego we wrześniu 2009 roku. Jego założeniem jest nauka najmłodszych dotycząca posiadania i opieki nad zwierzętami domowymi. Wiąże się to z jednym z kluczowych założeń firmy Kakadu, jakim jest edukacja dzieci w zakresie odpowiedzialnej hodowli zwierząt domowych, poprzez organizowanie ciekawych zajęć w otoczeniu żywych zwierząt. Do udziału w zajęciach zostało zaproszonych kilkadziesiąt szkół z całej Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Legnicy. Akcja została objęta stałym patronatem Fundacji Viva! oraz miesięcznika „Cztery Łapy”.

Zainteresowanie „żywymi lekcjami” przerosło oczekiwanie organizatorów. Program okazał się dużym sukcesem. W związku z tym postanowiono, że zasięg drugiej edycji programu zostanie poszerzony o kolejne lokalizacje. Scenariusz w drugiej edycji zawiera więcej elementów angażujących uczestników, a formuła zajęć przypomina warsztaty.