Od wprowadzenia w 2009 roku technologii przetwarzania wideo 2X firmy Bosch, kamery Dinion 2X i Flexidome 2X zapewniają wysoką jakości obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Kamery analogowe Dinion 2X i Flexidome 2X były pierwszymi, w których zastosowano 20-bitową technologię przetwarzania obrazu. Zaawansowane funkcje, takie jak Smart BLC, szeroki zakres dynamiki i doskonałe działanie w nocy, sprawiają, że są one często wykorzystywane do nadzoru wizyjnego w warunkach słabego oświetlenia.

Kompresja H.264 zmniejsza obciążenie sieci nawet o 30 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami kompresji, takimi jak MPEG-4. Ponadto H.264 Main Profile o małym opóźnieniu oferuje wszystkie zalety kompresji wideo na żywo bez pogorszenia jakości obrazu. Każda kamera H.264 IP może generować dwa niezależne strumienie wideo z pełną szybkością transmisji i maksymalną rozdzielczością ([email protected]). Dzięki temu można rejestrować równocześnie obydwa strumienie na różnych nośnikach, na przykład centralnie na dyskach iSCSI zarządzanych przez system Bosch VRM (Video Recording Manager), jak również bezpośrednio na macierzy iSCSI. Daje to dużą elastyczność i nadmiarowość.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na systemy charakteryzujące się dobrą jakością obrazu oraz mniejszym obciążeniem sieci i zasobów pamięci masowej, w połączeniu z „inteligencją w urządzeniu końcowym”, do tej serii produktów dołączono także wersje dostosowane do IVA. W takich urządzeniach program IVA 4.0 działa na wydzielonym akceleratorze sprzętowym FPGA (Field Programmable Gate Array) i przetwarza cały strumień wideo w czasie rzeczywistym.

Oferowane kamery IP są w pełni zgodne ze standardem Open Network Video Interface Forum (ONVIF). Daje to użytkownikom swobodę wyboru oprogramowania do zarządzania wideo.