Najdroższa ulica w Polsce – Nowy Świat w Warszawie – zajęła 40. miejsce w rankingu 59 ulic handlowych na świecie (39 pozycja w 2009 roku) z rocznym czynszem 992 euro/mkw. W czołówce znalazły się także: ul. Chmielna w Warszawie (932 euro/mkw.), ul. Floriańska w Krakowie (920 euro/mkw.), ul. Marszałkowska w Warszawie (753 euro/mkw.), ul. 3 Maja w Katowicach (717 euro/mkw.), ul. Półwiejska w Poznaniu (693 euro/mkw.), Al. Jerozolimskie w Warszawie (597 euro/mkw.), ul. Świdnicka we Wrocławiu (597 euro/mkw.), ul. Świętojańska w Gdyni (418 euro/mkw.), Al. Niepodległości w Szczecinie (382 euro/mkw.) oraz ul. Piotrkowska w Łodzi (358 euro/mkw.).

– Sytuacja jest obecnie stabilna. Obserwowane wcześniej lekkie spadki spowodowane były wciąż dość słabym tempem rozwoju głównych ulic w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi, a także ograniczeniem ekspansji instytucji finansowych (w niektórych przypadkach zamykano oddziały w mniej atrakcyjnych miejscach) – komentuje Tomasz Górski, negocjator z działu powierzchni handlowych w polskim biurze Cushman & Wakefield. – Zauważalny jest także coraz wyraźniejszy podział na lokalizacje pierwszorzędne i drugorzędne. W przypadku tych pierwszych obserwujemy stabilizację poziomu czynszów, w przypadku drugich spadki. Odnotowujemy także zwiększony ruch ze strony najemców, np. w Warszawie przy Nowym Świecie otworzony został salon Ferrari, nowa lodziarnia firmy Grycan, a wkrótce ruszy H&M, natomiast przy ul. Marszałkowskiej wkrótce zostaną otwarte TK Maxx i Marks&Spencer – dodaje.

W skali światowej, dzięki wzrostowi czynszów o 8,8 proc. nowojorska Piąta Aleja utrzymała wiodącą pozycję najdroższej lokalizacji handlowej. Dzielnica handlowa Causeway Bay w Hongkongu pozostała na drugim miejscu. Londyńska ulica New Bond Street awansowała w rankingu, przeskakując dotychczasową najdroższą lokalizację handlową w Europie, Pola Elizejskie w Paryżu, które odnotowały największy wśród krajów w pierwszej dziesiątce spadek czynszów – o 9,5 proc.