– Obecnie prowadzone są prace na powierzchni blisko 8,5 tys. mkw. i na głębokości około 5,5 metra. Obszar prac będzie systematycznie powiększany do końca września. 30 września z kolei powierzchnia zwiększy się do ponad 12,7 tys. mkw. i sięgać będzie drogi, która dziś przebiega przez parking – wyjaśnia Artur Kotsas z firmy DIL Polska Baumanagment, która jest project managerem rozbudowy Silesia City Center. – Po 20 listopada prace będą prowadzone zarówno na obecnie istniejącym parkingu naziemnym, jak również przy parkingu podziemnym zlokalizowanym pod Saturnem. Po zakończeniu prac liczba podziemnych miejsc parkingowych zwiększy się po stronie zachodniej o 195 – dodaje.

Dziś katowickie centrum dysponuje 3 tys. miejsc parkingowych. Po rozbudowie liczba ta ma zwiększyć się o 22 proc. – do 3525, z czego 1,7 tys. ma znajdować się pod ziemią. – Nowa Silesia City Center musi przygotować się na większą liczbę klientów. Już dziś sięga ona 13 milionów rocznie. Nowe miejsca parkingowe zlokalizowane na dachu, w podziemiach i na powierzchni usprawnią ruch w centrum – mówi Artur Kotas.

Prace trwają nie tylko na parkingu. W drugiej połowie października rozpoczną się także roboty na elewacji od strony północnej, które będą przesuwać się systematycznie od Tesco w kierunku Saturna. – Wiele prac na terenie Silesia City Center będzie prowadzonych jednocześnie. Już dziś na placu budowy pracują dwie firmy – generalny wykonawca, firma Erbud, która zajmuje się pracami budowlanymi oraz firma Starbag, która zajmuje się przekładkami głównych sieci m.in. kanalizacji deszczowej, kabla wysokiego napięcia oraz gazu – wyjaśnia Kotas. W związku z tymi pracami do października z ruchu została wyłączona droga dojazdowa przy Osiedlu Dębowe Tarasy. Prace budowlane na terenie Silesia City Center potrwają do jesieni 2011 roku.