W ramach akcji w otwartym zaledwie miesiąc temu sklepie Netto w Pleszewie przy u. św. Ducha 4 odbędą się badania poziomu cukru we krwi, wykonywane przez wykwalifikowaną pielęgniarkę, porady dietetyka, który wykona pomiary tkanki tłuszczowej oraz degustacja zdrowej żywności. Badania potrwają od godz. 9 do 13, może zgłosić się na nie każdy, bez ograniczeń wiekowych.
 
Nakłucie opuszki palca jest w pełni bezpieczne, wykonywane nowoczesnym aparatem Accu-Chek, trwa tylko kilka sekund. Wynik pomiaru pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu i jest porównywalny z uzyskiwanym podczas badań laboratoryjnych. Każdy, kto weźmie udział w akcji, uzyska na miejscu porady na temat zdrowego odżywania. Podczas białej soboty dyżur będzie pełnił dietetyk. Klienci Netto otrzymają komplet materiałów edukacyjnych, dotyczących cukrzycy oraz zdrowego odżywiania i bezpłatne niebieskie bransoletki Netto – na znak solidarności w walce z cukrzycą (niebieski okrąg jest międzynarodowym symbolem walki z tą chorobą). Akcji będzie towarzyszyć degustacja zdrowej żywności, dostępnej w sklepach Netto.

Białe soboty prowadzone są w ramach kampanii prozdrowotnej „Zatrzymać cukrzycę”, która trwa od maja. Wówczas w sklepach pojawiły się plakaty informujące o zaangażowaniu w akcję i specjalnie oznakowane półki ze zdrową żywnością, polecaną dla diabetyków oraz osób zagrożonych cukrzycą. Kolejnym etapem są białe soboty, organizowane wspólnie z firmą Roche Diagnostics Polska oraz Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków i miesięcznikiem „Diabetyk”.