Wśród protestujących znaleźli się m.in. pracownicy takich sieci handlowych jak: Real, Tesco, Carrefour, Kaufland, Praktiker, Jysk oraz Biedronka. Pikieta rozpoczęła się w samo południe przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

– Żądamy zmian legislacyjnych, by zlikwidować patologie mające miejsce w handlu. Nie może być tak, że znaczna część pracowników ma umowy cywilnoprawne zamiast o pracę i jest zatrudniania przez agencje pracy tymczasowej. Żądamy zagwarantowania nam stabilności w zatrudnieniu – powiedział nam wczoraj Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

Tymczasem przedstawiciele marketów przekonują, że prowadzą rozmowy z załogą. Na przykład sieć Real podpisała już porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek.

– W tym roku podjęliśmy rozmowy z załogą na poziomie ogólnokrajowym. Różniliśmy się jednak między sobą co do wysokości wynagrodzeń. My zgodziliśmy się na 2,5 proc. podwyżki , natomiast związkowcy oczekiwali wzrostu płac na poziomie 3 proc. Dlatego rozmowy przeniesione zostały na poziom lokalny. Z tego co wiem, wszystkie markety doszły już do porozumienia z pracownikami – poinformowała Agnieszka Łukiewicz – Stachera, rzeczniczka sieci Real.