– Jesteśmy dumni z faktu, iż rozpoczęliśmy proces przywracania Szczecinowi fragmentu jego miejskiej historii. Galeria Kaskada wypełni przestrzeń po słynnym kompleksie rozrywkowym "Kaskada", który prawie 30 lat temu uległ zniszczeniu na skutek pożaru – powiedział Rafał Twarowski, dyrektor zarządzający firmy ECE Polska, firmy deweloperskiej oraz inwestora budowanego centrum.

W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecina, z Prezydentem, Panem Piotrem Krzystkiem na czele, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego, Wikariusz Biskupi Miasta Szczecina, Ksiądz Prałat Dr Aleksander Ziejewski oraz przedstawiciele innych miejskich urzędów i instytucji. Kamień węgielny zawierający akt erekcyjny został wmurowany na poziomie parteru, w specjalnie przygotowanym miejscu stropu, w obecności zaproszonych gości.

Na ogromnym placu budowy, w okresie jej trwania, pracować będzie w szczytowym okresie 700 wysoko wykwalifikowanych specjalistów różnych branż budowlanych. Obecny stan zaawansowania prac budowlanych to ponad 95 proc. w przypadku kondygnacji piwnicznej, oraz ponad 50 proc. poziomu parteru.
 
Funkcję generalnego wykonawcy inwestycji powierzono firmie Strabag Polska, współpracującej z około 90 dostawcami i podwykonawcami, w tym około 40 podmiotami ze Szczecina i jego okolic. Wraz z otwarciem Galerii, w Szczecinie przybędzie prawie 1500 nowych miejsc pracy.

Otwarcie Galerii Kaskada przewidziano na jesień 2011 roku. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 180 milionów euro. W marcu br. ECE Projektmanagement i bank Berlin Hyp podpisały umowę kredytową dotyczącą finansowania budowy Galerii Kaskada, opiewającą na kwotę 111 milionów euro.

Galeria Kaskada będzie najnowocześniejszym centrum handlowym na Zachodnim Pomorzu. Obiekt jest położony w samym centrum miasta i zostanie doskonale włączony w śródmiejski układ komunikacyjny, jak również w układ pasaży ruchu pieszego. Turystyczne atrakcje Szczecina, wśród nich, Zamek Książąt Pomorskich, znajdują się w odległości kilkuminutowego spaceru. W obrębie całego obszaru oddziaływania inwestycji, który geograficzne rozciąga się po obu stronach granicy polsko-niemieckiej zamieszkuje blisko 720 tys. osób. W Galerii Kaskada na 43 tys. mkw. powierzchni wynajmu znajdzie się ponad 140 sklepów. Do dyspozycji klientów oddanych zostanie około 1000 miejsc parkingowych. Na ponad rok przed otwarciem jest już wynajęte około 80 proc. powierzchni najmu. Wśród najemców należy wymienić między innymi takie firmy różnych branż , jak: C&A , Van Graaf, Reserved, Empik, Intersport, Cropp, Home&You, Mouse, Sephora, Douglas, Rossmann, CCC.