Inwestycję u zbiegu ulic: Fieldorfa, Nila i Gościńczyk w Puławach realizuje Castorama Polska. Jak podaje Moje Miasto Puławy, lokalne władze nie zgadzały się na budowę obiektu w tym miejscu, bo uznały, że lokalizacja nie jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Chodziło konkretnie o rozmiar hali sprzedażowej. Plan przewiduje, że mogą tu powstać obiekty handlowe o maksymalnej powierzchni sprzedaży 2 tys. mkw. Nowy market Castoramy mieści się w tej normie, ale będzie miał dodatkowo blisko 6 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

– Władze miasta uznały, że właściciel będzie wykorzystywał do sprzedaży także magazyny – powiedział nam Leszek Wojtowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Puławach, które najpierw wydało pozwolenie na budowę obiektu, a następnie je uchyliło.

Sprawa trafiła najpierw do WSA, które stwierdziło zgodność obiektu z miejscowym planem zagospodarowania, a następnie do NSA – sąd skargę kasacyjną urzędu miasta oddalił. Tymczasem Castorama złożyła do starosty puławskiego kolejny wniosek o pozwolenie na budowę.

– Czekamy na uzasadnienie wyroku sądu administracyjnego. Jeśli nie znajdą się tam żadne nowe fakty, które mogłyby wpłynąć na naszą decyzję, inwestor otrzyma pozwolenie na budowę – podkreśla rzecznik starosty Leszek Wójtowicz.

Firma Castorama Polska istnieje na polskim rynku od 1994 roku (sieć została założona w 1969 roku we Francji przez Christiana Dubois). Pierwszy sklep w kraju powstał w 1997 roku w warszawskiej dzielnicy Włochy. Obecnie firma posiada w naszym kraju 56 sklepów, a w tym 50 sklepów Castorama i sześć sklepów Brico Depot, wprowadzonych na rynek w 2006 roku, o łącznej powierzchni handlowej 450 tys. mkw. Firma zatrudnia około 10 tys. pracowników.